160x600
160x600

Akıl Nedir?

  • 68

AKIL

SÖZLÜK: Düşünme, anlama ve kavrama gücü, us.

TERİM: Sadece insanda var olan; yararlı ile zararlıyı, iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini ayırt etme yeteneği. Dinin emirlerinden sorumlu olmak için gerekli şartlardan biridir. İslam akıllı olmayanları dinî emir ve yasaklardan sorumlu tutmaz.

İlgili ayetler:

"… De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür.”(Zümer suresi, 9.ayet)

"(Rasûlüm!) Sana bu mübarek Kitab’ı ayetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik.”(Sâd suresi, 29. ayet)

"Yeryüzünde birbirine komşu kara parçaları, üzüm bağları, ekinler; bir kökten ve çeşitli köklerden dallanmış hurma ağaçları vardır ki hepsi aynı su ile sulanır. (Böyle iken) yemişlerinde onların bir kısmını bir kısmına üstün kılarız. İşte bunlarda akıllarını kullanan bir toplum için ibretler vardır.(Râ’d Suresi, 4. ayet)

İlgili Hadisler ve Sözler: Aklı olmayanın dini yoktur.(Aclûnî,2/362 Münavî, Kuzunu’l-hakaik-el-Camiu’s-sağir’le birlikte-,2/498)

Meyvesi bol ağacın dalları yere eğildiği gibi, Akıllı insanlarda mütevazi ve alçakgönüllü olurlar. Akıllı olmakta birşey değil, mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır.

İnsan akıl ile bin türlü iyi kısmet ve nimeti elde eder.(Yusuf Has Hacip)

İlgili Atasözleri: Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.

Akıl için yol birdir.

Akıl yaşta değil baştadır.

Akıl kişiye sermayedir.

Kristof Kolomb’un Yumurtası

Kristof Kolomb, bir akşam vakti,İspanyollar arasında yemek yiyordu. Yemekte bulunan misafirlerden birçoğu,Kolomb'un şöhretini küçümsüyorlardı. Yemek arasında söz Amerika?nın keşfinden açılınca, içlerinden biri, yüksek sesle: 'Oraları keşfetmek zor bir iş değil' dedi. Kolomb, bu söze karşılık bir şey demeden eline bir yumurta aldı ve masanın yanında oturanlara dönerek:'İçinizden hanginiz bu yumurtayı dik olarak dengede tutabilir?' diye sordu.

Herkes bunu denedi, fakat hiçbiri başaramadı.

O zaman Kristof Kolomb yumurtayı aldı, ucunu tabağın üstüne hafifçe vurarak yassılaştırdı ve yassı kısmını tabağa yerleştirdi. Elini yumurtadan çektiği halde, yumurta dik vaziyette dengede duruyordu.

Hepsi bağırarak:Bu zor bir iş değil ki! dediler.'

Kolomb gülerek:'Doğru dedi. Bu zor bir iş değil.Zor olan, bunu düşünebilmektir!'

Allah, canlılar arasında insanı farklı yaratmış ve ona akıl vermiştir. Akıl sayesinde insan doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırt eder. Allah Kur’an-ı Kerim’de pek çok ayette insanlara akıllarını kullanmaları ve doğru yolu bulmaları için çağrıda bulunmuştur. Dinin emirlerinden sorumlu olmak için gereken şartlardan ilki de gene akıl sahibi olmaktır.

Etiketler : Akıl

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2514