160x600
160x600

Ben Kimim...?

  • 68

Ben kimim?

Ben, Hz Âdem (a.s)ın zürriyetinden, Hz İbrahim (a.s)ın milletinden, sizlerin kardeşi, zübde-i âlem, diğer varlıklardan üstün, sayısız nimetlerle donatılan, Allah-ı daima zikreden, nimetlerine şükreden, yaratılmışı yaratandan ötürü seven, Ahsen’i takvim, eşrefi mahlûkat, aklıselim, temiz fıtrat üzere rabbine ibadet etmek maksadıyla topraktan yaratılan bir insanım.

Ben; Bizleri yoktan var eden, varlığından haberdar eden, kuranı kerimi indiren, insana bilmediğini öğreten, kullarını acıyan, rahmeti her şeyi kuşatan, mülkün sahibi, rezzakı mutlak, rahman ve rahim, aziz ve celil, hayyul kayyum, doğmayan doğurmayan, her şeye gücü yeten, insana şah damarından daha yakın, zatı zül celal olan Allahın kuluyum.

Ben; Rasûl-i Kibriyânın, bülbül-ü nâlânıyım. Mücrimim gerçi, lakin cemâl-i Muhammed Mustafâ hayrânıyım. Gözlerimizin Nuru, Gönüllerimizin Süruru, Ruhumuzun İlacı, Nübüvvetin Parlayan Güneşi, Hidayet Nurunun Aynası, On Sekiz Bin Âlemin Efendisi, Hz Resulü Ekrem ve Nebiyyi Muhterem,sultanul enbiya, burhanı esfiya, habibi huda, şefi-i ruzi ceza, Mefhar-i Mevcudat, ekmeluttahiyyat, İnsanlığın Saadet Kaynağı, Kâinatın Ay Yüzlüsü, Ser-Çeşme-i Kerem, Ekmelü’s-Salatü Vesselam, Allah’ın Sevgilisi, Rahmet Peygamberi, Hz Muhammed Mustafa’nın ümmetiyim.

Ben; Allah’ın varlığına birliğine Meleklerine, Kitaplarına, Peygamberlerine, Ahiret hayatına cennete cehenneme, kazaya kadere Hayır ve şerrin Allah'tan geldiğine inanan bir müminim

Ben; Namazını huşu içinde vaktinde kılan, ramazan orucunu tutan, fakir fukaranın hakkını gözeterek nispetler ölçüsünde sadakasını, zekâtını veren, hayır hasenatını yapan, yol bulduğunda hac ibadetini yerine getiren, Allaha teslim olmuş bir Müslüman’ım.

Ben; Sevdiğini Allah için seven, insanların yardımına koşan, birlik beraberlik ruhu taşıyan, Komşularının hak ve hukukuna riâyet eden, Allahın haram ve dokunulmaz kıldığı cana kastetmeyen, içki kumar fuhuş gibi şeytanın amellerinden uzak duran, Allahtan korkan, ekmeğine aşına haram karıştırmayan, israf etmeyen, insanların ğıybet ve dedikodusunu yapmayan, yeryüzünde kibir ve azametle yürümeyen, kin ve kıskançlık duymayan, haktan, hakikatten, adaletten ayrılmayan, emin kendisine güvenilir, olaylar karşısında sabreden, teenni ile hareket eden, edebinde ahlakında iffetli, zikrinde daim sırad-ı müstakimde kaim Allahın buyruklarına âmade bir muvahhidim.

Ben; Allah ve Resulüne itaat eden, peygamberi zişanı kendine örnek edinen, ana babasının duasını alarak onların gönlünü hoş eden, ilme ve âlime değer veren, insanların derdini dert edinen, Akrabaya, yoksula ve yolda kalmışa hakkını veren, fakirleri gözeten, selamı yayan, hastaları ziyaret eden, cenazelere katılan, acıları paylaşan, yetimlere, muhtaçlara kimsesizlere sahip çıkan, Allah için birbirini seven yerdeki bütün canlılara merhamet eden, Allahın mescitlerini imar eden, çevreye duyarlı hayırda yarışan, vatanını milletini, dinini diyanetini seven toplumun bir ferdiyim.

Ben; Her nefis ölümü tadacaktır.  Her çıkışın bir inişi olduğu gibi, her yeni eskiyecek, her doğan ölecek, ecel geldiğine ne bir saat ileri ne de bir saat geri alınacak, her şey fani her şey boş baki olan Allah kalacak. Bir yolcu misali neylersin ölüm herkesin başında. Uyudun uyanamadın olacak. Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında? Bir namazlık saltanatın olacak, Taht misali O Musalla taşında siz kardeşlerimden helallik bekleyen bir faniyim.

Kaynak: dinihaberler.com

Etiketler : Hutbe

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2642