160x600
160x600

MEB'den Okullara Mescit Yazısı...

  • 85
MEB'den Okullara Mescit Yazısı...

MEB'den Okullara Mescit Yazısı...

Medyada bir süredir okullarda mescid haberleri yayımlanmaya başladı. Okul ve kurumlardaki öğrenciler ile personelin okullarda namaz kılması hakkında  iki yazı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 13.12.1977 tarih ve 18079 sayılı ve 11926 nolu "İbadet Etmek İsteyen Öğrenciler" konulu genelgesidir. Bu genelge Milli Eğitim BakanlığıTebliğler Dergisinin 09.01.1978 tarih ve 1967 sayılı 41 cildinin Genelgeler bölümü 11. sayfasında yayınlanmış bulunmaktadır.

Genelgede; "Bazı öğrenci velileri bakanlığımıza zaman zaman yaptıkları müracaatlarında ibadet etmek isteyen çocukları için okul müdürlüklerince gereken kolaylıkların gösterilmesini talep etmektedirler.

Bilindiği gibi din ve vicdan hürriyeti Anayasamızın 19. maddesi ile teminat altına alınmıştır. Bu itibarla bakanlığımıza bağlı okullarda ders saatleri dışında ibadetlerini yerine getirmek isteyenöğrencilere okul idarelerince mümkün olan kolaylıkların gösterilmesi gerekmektedir. Bilgi ve gereğini rica ederim." denilmektedir.

Diğer resmi yazı ise  04.11.1985 tarih ve 2198 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yer aldığı üzere, Ortaokul

ve Liselerde, ibadetini yapmak isteyen öğrenciler için oda bulundurma zorunluluğu bulunması ile ilgili olan yazıdır.

Memurhaber sitesinde yayınlanan 21 Mart 2013 tarihli resmi yazıya göre; Akdeniz Milli Eğitim Müdürlüğü bir velinin dilekçesi üzerine yukarıda bahsettiğimiz ilgili yazıları ilgi tutarak okullarda ibadet yapmak isteyen personel ve Öğrencilere gerekli kolaylığın gösterilmesi, ihtiyaç duyulan uygun ortamların ve ibadet yerlerinin sağlanmasını istedi. Dolayısıyla bu konuda velilerin dilekçeler ile Okul veya Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Dilekçe örneği için tıklayınız

İşte Resmi yazı :


Kaynak: www.ajanskamu.com

Etiketler : Mescit

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2611