160x600
160x600

Tek Öğretmen Zümre Yapar Mı? (Yeni Yazı)

  • 85
Tek Öğretmen Zümre Yapar Mı? (Yeni Yazı)

Tek Öğretmen Zümre Yapar Mı? (Yeni Yazı)

Bilindiği üzere her eğitim dönemi başında zümre öğretmenler kurulu toplantıları düzenlenmekte ve bu toplantılar tutanak haline getirilmekte. Eğer çalışılan okulda zümre yoksa bu toplantılar idarecilerle yapılarak ve tutanak haline getirilerek yapılmaktadır. Ancak idarecilerle yapılan zümre öğretmenler kurulu toplantılarının hiçbir anlamı ve hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Bu hususta Türk Eğitim-Sen olarak; zümre öğretmenler kurulu toplantılarıyla ilgili il il farklı uygulamaların devam ettiğine ilişkin eğitim çalışanlarından aldığımız şikâyetler üzerine yaptığımız başvuruya Bakanlıktan olumlu cevap gelmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığından yazımıza gelen cevabi yazıda; Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 95/1 maddesi uyarınca; zümre toplantısının aynı okulda, aynı sınıfı okutan sınıf öğretmenlerine ve aynı dersi okutan branş öğretmenlerinin bulunması halinde yapılacağı, bulunmadığı takdirde "zümre öğretmenler kurulunun oluşturulamayacağı” belirtilmiştir.
İşte o yazı..

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Sayı : 45512797/45/954627 14/05/2013
Konu: Zümre Öğretmenler Kurulu Toplantıları

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANLIĞINA (Bayındır 2. Sokak No. 46 Kızılay/ANKA RA)

İlgi:a) Türk Eğitim-Sen' in 29/04/2013 tarihli ve GMT.430.00/420 sayılı yazısı, b) Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumlan Yönetmeliği.

İlgi (a) yazınız incelenmiştir. İlgi (b) Yönetmeliğin 95 inci maddesinin birinci fıkrasında; "Zümre öğretmenler kurulu ilkokullarda aynı sınıfı okutan sınıf öğretmenleri ve varsa alan öğretmenlerinden, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ise alan öğretmenlerinden olu,sur." denilmektedir.

Buna göre ilkokullarda aynı sınıfı okutan sınıf öğretmeni ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ise aynı dersi okutan alan öğretmeni birden fozla bulunmadığı takdirde Zümre Öğretmenleri Kurulunun oluşturulamayacağı açıktır. Bu nedenle ilgi (a) yazıda belirttiğiniz şekilde tüm illere duyuru yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Bilgilerinizi rica ederim.

Funda KOCABIYIK. 
Bakan a.
Genel Müdür
Etiketler : Zümre, Genelge

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2681