160x600
160x600

Öğretmenleri Eğitime Alacağız...

  • 0
Öğretmenleri Eğitime Alacağız...

Öğretmenleri Eğitime Alacağız...

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerle ilgili de her türlü tedbiri aldıklarını, mesleki kariyerlerini geliştirmeleri için altyapıda değişiklikler yaptıklarını söyledi. Dinçer, " Şu anda mahalli olarak eğitim verebilecek altyapıyı tamamladık. Geçtiğimiz yıl haziran ayı sonrasında 258 bin öğretmeni üç haftalık eğitime aldık. Eylülde okullar başlamadan önce de yaklaşık 400 bin öğretmeni eğittik. Artık bu eğitimleri daha sistematik olarak yapacağız." dedi.

Bakan Dinçer, Adana programı kapsamında merkez Yüreğir ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan Medine Müdafii Fahreddin Paşa İmam–Hatip Lisesi’nin açılışına katıldı. Düzenlenen törende Dinçer, son yıllarda ülkenin eğitim konusunda dünya ile mukayese edildiğinde aralarında ciddi bir mesafenin açıldığını ifade ederek, " Dünyada ortalama eğitim seviyesi 12 yıl iken Türkiye’de bu oranın 6.1'de kalıyordu. Dünya lise mezunu sayılırken, Türkiye orta 1. sınıftan terk gözüküyordu. Bu nedenle zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık.” diye konuştu.

Bakan Dinçer, aldıkları yeni tedbir ve değişikliklerle çocukların küresel düzeyde bilgi ve becerilerle donatılması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat Kanunu değiştirilirken üç önemli hedef konulduğunu belirten Dinçer, "Onlardan bir tanesi çocukların uluslararası alanda rekabet edecek bilgi ve yeteneklerle donatılması. İkincisi ulusal düzeyde toplumun ve piyasanın ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerilerle donatılması. Üçüncüsü ise toplumsal ve ahlaki değerlerle, sosyal sorumluluk duygusu ile tarih ve millet olma şuuruyla bezenmesi konusunda hedefler ortaya koyduk.”şeklinde konuştu.

DAHA DEMOKRATİK VE ESNEK BİR YAPI

Yeni eğitim anlayışında daha demokratik, esnek ve talep odaklı bir yapıyı öngördüklerine işaret eden Dinçer, şöyle devam etti: "Daha çok öğrenci ve öğrenme odaklı bir yaklaşımı sunmaya başladık. Artık çocuklarımızın her birisinin aynı değil, birbirinden farklı olacaklarını, özel bireyler olduğunu kabul ediyor. Bu doğrultuda onların ilgilerine göre eğitim yapmaya çaba sarf ediyoruz. Yine toplumun bütün kesimlerinin aynı olacaklarını değil, farklı olacaklarını kabul ediyoruz. Bunun için düzenlemeler yapıyoruz. Bunun adı kısaca eğitim sistemini demokratikleştiriyor ve esnek hale getiriyoruz, demektir. Bu yüzden seçmeli dersler ve kademeli bir eğitim sistemini öngördük. O yüzden meslek, imam–hatip ve normal liseler arasındaki katsayı farklılıklarını ortadan kaldırdık. Bütün bunların yerine gelmesiyle alakalı daha kat etmemiz gereken bir dünya gereken bir dünya mesafe var. ”

ÖĞRETMENLER İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIYORUZ

Çocukların küresel düzeyde rekabet edebilir olabilmesi için üç temel şartı sağlamaları gerektiğinin altını çizen Dinçer, bunları fiziki, teknolojik ve bilişim sisteminin eğitime dahil edilmesi olarak saydı. Öğretmenlerle ilgili de her türlü tedbiri aldıklarına değinen Ömer Dinçer, onların mesleki kariyerlerini geliştirmeleri için altyapıda değişiklikler yaptıklarını açıkladı. Şu anda mahalli olarak eğitim verebilecek altyapıyı tamamladıklarını aktaran Dinçer, şunları söyledi: "Geçtiğimiz yıl haziran ayı sonrasında 258 bin öğretmeni üç haftalık eğitime aldık. Eylülde okullar başlamadan önce de yaklaşık 400 bin öğretmeni eğittik. Artık bu eğitimleri daha sistematik olarak yapacağız. ”

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2488