160x600
160x600

120 Saat Yaz Kur'ân Kursu Açılabilir mi..?

  • 85
120 Saat Yaz Kur'ân Kursu Açılabilir mi..?

120 Saat Yaz Kur'ân Kursu Açılabilir mi..?

Yaz okulları (Kuran kursu)

Milli Eğitim Bakanlığı 07/09/2009 tarihinde okullara gönderdiği " Okullar hayat Olsun” konulu genelge ile okulların ders saatleri dışında ve yaz tatillerinde kullanılabilmesini, kütüphane ve bilgisayar laboratuvarlarının da halka açılmasını istemişti.

Pek çok kamu kuruluşunun yansıra sivil toplum kuruluşları da yaz dönemlerinde bu proje kapsamında okullarda çeşiti eğitim ve öğretim faaliyetleri gerçekleştirdiler.

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı halk eğitim bünyesinde açılan kursların içerisine "Kur’an-ı Kerim” i de ekleyerek bu derse giden öğretmenlere de 64 saate kadar ek ders ücreti dönemeye başladı, ancak;yaz kurslarında sadece Kur’an-ı Kerim’in öğretilmesi İlmihal, ahlak ve siyer gibi konuların eksik olması, spor ve sanat etkinliklerinin de dahil olduğu bir tek paket halinde bir kursun halk eğitimin "modüler sistemi” nedeniyle imkansız hale geliyordu. örn halk eğitimin modüllerinde basketbol için 150 saat, tiyatro veya fonotik eğitim için en az 150 saatlin ayrılması gerekiyordu. Bunun üzerine bakanlıkla la haziran ayında başlayıp temmuz ayıran kadar süren uzun;yazışmalarımız sonucunda içerisinde Kur’an-ı Kerim’inde bulunduğu, temel dini eğitim, sanat ve spor eğitimi ile gezi piknik ve gösterilerin bulunduğu tek paket halinde bir eğitim verilmesini;kabul ettirdik.

Yaz okullarının 7 yaş ve üzeri öğrencileri kapsayacak şekilde tek paket halinde ve kurs müfredatının da eğitim merkezince belirleneceği bir modülü halk eğitimin yaygın eğitim bölümüne kaydının yapılıp kursiyerlere ise herhangi bir belgenin verilmeyeceği şekilde bakanlık 13 temmuz 2012 tarihinde "yaz etkinlikleri” konulu genelgeyi yayınladı. Genelgeye göre

1- İsteyen her okul 7 yaş ve üzeri öğrenciler için kurs açabilecek,

2- Etkinliklerin içerikleri Eğitim merkezlerinde hazırlanacak,

3- Herhangi bir modüler program kullanılmayacak,

4- Azami süresi 120 saat olacak,

5- Etkinliklerin içerikleri bir çok programı kapsayacak şekilde hazırlanabilecek,

6- Öğrencilerin isimleri e-yaygın sistemine girilecek,

7- Katılım belgesi verilecek ancak kurs bitirme belgesi verilmeycek,

8- Ders girecek öğretmenlerin aylık karşılığı okutabileceği derslere göre görevlendirmeleri yapılabilecek, eğer alana öğretmen bulunamazsa en yakın uzman veya usta öğretici tarafından dersler verilecektir.

Bu kapsamda yaz dönemini içiresine alan 120 saatlik kursları okulların kendileri açabileceği gibi, herhangi bir kurumda mili eğitim bakanlığı ile protokol imzalayarak yukarıdaki esaslar çerçevesinde yaz okulları açabilecektir. Etkinliklerin içeriği kurs merkezince bir veya birkaç programı içerecek şekilde hazırlanabilecektir. (örn din eğitimi, sanat ve spor eğitimi )

Yaz dönemlerinde pek çok sivil toplum kuruluşlarının yaz okulu açtıklarını biliyoruz ancak milli eğitim bünyesinde isteyen her okulun özellikle de bizim branştan birkaç arkadaşın bir araya gelerek , diğer öğretmenlerle birlikte içerisinde sanat, müzik ve sporunda bulunduğu ve kaliteli bir din eğitiminin hemde uygun ortamlarda verebilme şanı doğmuştur.

İşin yasal prosedürü şöyle

1- Öğrenci Listesi

2- Öğretmen listesi

3- Eğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapılacak ise işbirliği protokolü

4- Eğitim programı

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapılacak ve valilik olurum halk eğitim merkezi müdürlüğü tarafından alınacaktır.

Öğretmenlerin ek ders ücretlerini de yine halk eğitim merkezi müdürlükleri karşılayacaktır.

Zeki Tuman Hocamızın ifade ettiği 120 saat olarak açabileceğiniz Yaz Kur'an Kursu ile ilgili tüm belgelere ulaşmak için tıklayınız....

Etiketler : Halk Eğitim, Yaz, Kurs

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2602