160x600
160x600

4. Uluslararası Arapça Yarışmaları Başlıyor...

  • 0
4. Uluslararası Arapça Yarışmaları Başlıyor...

4. Uluslararası Arapça Yarışmaları Başlıyor...

Arapça Yarışmaları Heyecanı Başlıyor

Arapça günümüzde önemini ve dünya dilleri arasındaki etkinliğini gittikçe artıran bir dildir.

Zira bu dil 22 Arap ülkesinde 425 milyona yakın bir nüfus tarafından konuşulmaktadır. Bu dilin dünyadaki önemi ve rolünün büyüklüğü sebebiyle, Birleşmiş Milletler 18 Aralık 1973 tarihinde Arapçayı altıncı resmi dili olarak kabul etmiştir.

İslam dininin kutsal kitabı Kur’ân-ı Kerim’in dili olması hasebiyle Arapça, Araplar dışındaki diğer milletler için de önemli ve öğrenilmesi gerekli bir dil olarak kabul edilmiştir.

Arapça, son yüz yılda Türkiye’de -maalesef- ihmale maruz kalmıştır. Bu dil, uzun bir müddet boyunca ne yazık ki, son derece zor bir şekilde öğretilmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla Arapça öğretimi ile ilgili olarak Türkiye’de büyük boşluklar oluşmuştur.

Bu nedenle, günümüzde; - Arapçayı, -aydın bir Arap’la diyalog kurabilecek kadar- konuşabilen, - Hiçbir sözlük ve ansiklopediye başvurmadan, her türlü Arapça yayını okuyup anlayabilen, - Her istediğini yazılı ve sözlü olarak -akıcı şekilde ve edebî kalitede- ifade edebilen kitlelerin yetiştirilmesine büyük oranda ihtiyaç vardır.

Yukarıda değindiğimiz gerekçelerden hareketle Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde Türkiye’de Arapça öğretimini geliştirmek, modern metotlarla Arapçayı öğrencilere sevdirerek öğretmek ve Arapçanın önemini kavratmak adına bir dizi projeyle yola çıktık. "Arapça Öğretimini Geliştirme Projeleri” olarak isimlendirdiğimiz bu projelerimizde, dünyanın sayılı ve en önemli dillerinden birisi olan Arapçanın, öğrenilebilir bir dil olduğu gerçeğine vurgu yaptık. Simdi de 60 yıldır bünyesinde Arapça öğretiminin yapıldığı İmam Hatip Liselerinde "Arapça Yarışmaları”nın dördüncüsünü gerçekleştirecek olmanın heyecanını ve haklı gururunu yasıyoruz.

Projelerimizde bizlere destek olan, "bir lisan bir insan” ilkesinden hareketle Arapçanın öğretilmesinde elini taşın altına koyan bütün hocalarımızı şükranla anıyor, İmam Hatip Liseleri arasında bu yıl üçüncüsünü düzenlemiş olduğumuz yarışmalarımızın hayırlara vesile olmasını yüce Mevlâ’dan niyaz ediyoruz....

Yarışma Tertip Heyeti
Ayrıntılar için: http://www.arapcayarismalari.org.tr/2013/hakkinda#.UOl6WE1A2LU


Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2756