160x600
160x600

Kutlu Doğum Haftası Açılış Konuşması 5

  • 0

Değerli misafirlerimiz, muhterem velilerimiz;

Sözlerime Allah’ın adı ve selamların en güzeli olan Allah selamı ile başlamak istiyorum.O’nun kulu ve elçisi olan Peygamberimize, ailesine ve arkadaşlarına da selam ediyorum. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi siz değerli misafirlerimizin de üzerine olsun.

Merhametin kaynağı, herşeyi yoktan var eden ve alemler için bir rahmet olarak Peygamberimizi gönderen Rabbimize ne kadar şükretsek azdır.

İlahi

Sevdin habibini, kainata sevdirdin

Sevdin de hıl-at’i risaleti giydirdin

Makam-ı İbrahim’den

Makam-ı Mahmud’a erdirdin

Server-i asfiye kıldın

Muhammed Mustafa kıldın

Salat-ü selam, tahiyyat-ü ikram

Her türlü ihtiram O’na,

Onun ailesine, aline, ahbabına

Ashabına ve etbaına Ya Rab!

Diyor merhum müfessir Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Hak Dini Kur’an Dili adlı tefsir kitabının önsözünde...Rabbimizin razı olduğu ve kendisi de Rabbinden razı olan her şeyiyle Allah’ın rızasına yönelen bir kimseyi kim sevmez? Daha peygamber olmadan önce söz ve davranışlarındaki tutarlılığı, emanetleri canı gibi koruyan bir kimse olması nedeniyle O’na El-emin ünvanını vermişlerdi. Gencecik bir delikanlı olmasına rağmen koskoca kabilelerin arasını uzlaştırarak Kabe hakemliği yapacak kadar donanımlı ve yürekli; güçlünün zayıfı ezdiği, zalimin, zulmün her türlüsünü mazluma reva gördüğü; hak ve hakikatin değil cehaletin revaç bulduğu cahiliye dönemi gibi bir zaman ve zeminde Hılfu’l-fudul denilen erdemli bir grup içerisinde yer alacak kadar yiğit ve merhametli bir delikanlı idi...

İçinde yaşadığı çağın ve toplumun ahlaki yozlaşmasını hiç bir zaman içine sindiremedi... Her ne kadar elinden geldiğince zulüm ve cehalete karşı durmaya çalışsa da Allah’ın yardımı ve desteği olmadan bunu başarması mümkün değildi. Rızasına yönelen kulu Muhammed’i Efendimiz Sallallahu aleyhi vesellemi "yaratan Rabbi’nin adıyla oku” ilahi mesajı ile tasdik etti Rabbimiz...Yüce Rabbimiz Rabbu’l-alemin daha göndermiş olduğu ilk mesajında, ilk ayetinde karanlıklardan aydınlığa çıkmanın güneşle mümkün olması gibi cehaleti ve zulmü yenmenin de okumakla mümkün olacağının işareteni vermişti. Zulümatı terkedip nura çıkmak, karanlıklardan kurtulup aydınlığa kavuşmak ise okumak, yaratan Rabbimizi tanımaya çalışmak, her şeyin gerçek sahibinin yüce Allah olduğunu farketmek , evrende varettiği herşeyin de kulları için bir ikram olduğunu idrak etmekle/anlamakla mümkün olacaktır.

Muhterem misafirlerimiz, değerli gençler, sevgili çocuklar;

Peygamberimizin hayatını merak edip okuduğumuzda gençlik yıllarından vefatına kadar cahletle bir mücadele içerisinde olduğunu görüyoruz. Peygamberliğinin ilk yıllarından başlayan tebliği ve sohbetleriyle ilk müslümanları aydınlatma çabası, Sadece Mekke şehrinde yaşayan insanlarla yetinmeyip başına gelebilecek taşlanma, yoluna dikenler döşenmesi gibi her türlü olumsuz tepkileri göze alarak Taife yolculuk yapması ve oradaki insanlara tebliğde bulunması,Medine’ye hicret ettiğinde yapılan mescidin bir bölümünü eğitim faaliyetlerine ayırması, Bedir savaşında esir düşenleri 10 müslümana okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakması O’nun hayatından ilim ve aydınlanmaya verdiği önemi ortaya koyan bir kaç örnektir.

Değerli misafirlerimiz...

Bütün bunlardan da anlaşılmaktadır ki Rabbimizin yardımını ve desteğini kazanabilmenin yegane yolu Peygamberimizin de yaptığı gibi O’na yönelmek ve O’nu tanımaktan geçer. Nasıl ki bir sanatçıyı tanımak onun ortaya koyduğu sanat eserini tanımakla mümkünse Rabimizi tanımak da öncelikle, insanın kendisini sonra canlı cansız bütün yaratılanları tanımasıyla ve alemlere gönderdiği rahmet elçisinin getirdiği rahmet kitabı olan Kur’an’ı okumak ve anlamakla mümkün olacaktır.

Bu hakikati veda konuşması olan veda hutbesinde peygamberimiz "sizlere iki emanet bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldıkça yolunuzu şaşırmazsınız” diyerek ifade ettiği emanetleri Kur’an-ı Kerim ve onun hayatındaki karşılığı ve hikmetleri olan sünnetidir.

Kıymetli misafirler,

Sözlerimi Hz Aişe (RA)’ın peygamberimizin ahlakını kendisine soran insanlara bir serzenişi şeklindeki sözleri ile bitirmek istiyorum. "Siz hiç Kur’an okumaz mısnız? Onun ahlakı Kur’andı”...

Bizim için en güzel örnek olan Peygamberimizi layıkıyla tanımayı ve O’nu hakkıyla örnek almayı Yüce Rabbimiz hepimize nasip etsin....

Saygılar sunarım.

Etiketler : Açılış, Kutlu Doğum

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,0336