160x600
160x600

2. İbadetlerle İlgili Kavramlar: Farz, Vacip, Sünnet

  • 85

İslam dininde akıllı ve ergenlik çağına giren herkesin yapmakla sorumlu olduğu işler vardır. Bu kimselere dinimizde "Mükellef” denir.

a) Farz: Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de kesin olarak yapmamızı emrettiği iş ve davranışlara denir. Günde beş vakit namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitme ve zekat vermek farz ibadetlerdendir. Ayrıca doğru sözlü olmak, emanete ihanet etmemek ve insanlarla alay etmemek de farzlar arasındadır.

Farz İki kısma ayrılır:

- Farz-ı Ayn: Her Müslümanın bizzat kendisinin yapmakla yükümlü olduğu farzlardır. Örneğin beş vakit namaz ve Cuma namazı buna örnek olarak gösterilebilir.

- Farz-ı Kifaye: Bir grup Müslümanın yerine getirmesiyle diğerlerinin üzerinden düşen farz demektir. Cenaze namazı buna en güzel örnektir.

b) Vacip: Farz kadar kesin olmamakla birlikte yapılması gereken iş ve davranışlara vacip denir. Bayram Namazı, Vitir Namazı, Fitir sadakası

c) Sünnet: Peygamberimizin yapmış olduğu ve bizlere de yapmamızı tavsiye ettiği iş ve davranışlara sünnet denir. Teravih namazı kılmak, dişleri fırçalamak, muharrem ayında oruç tutmak sünnetler arasında sayılabilir.

Etiketler : Farz, Vacip, Sünnet

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2608