160x600
160x600

2. Hz. Muhammed'in Ailesi İçindeki Örnek Davranışları

  • 0

Hz. Muhammed, tüm insanlık için bir rehber ve önderdir. Allah onu Peygamber yaparak bizlerin örnek almasını istemiş ve öyle bir hayat sürmemizi emretmiştir.

Bu hususta Kuranı Kerimde şöyle buyurur: "Andolsun ki Resulullah sizin için Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok anan kimseler için güzel bir örnektir. Ahzâb suresi, 21. Ayet

Aile bireylerini sevmiş ve saygılı olmuştur.

Enes bin Malik "Ben Resulullah kadar çoluk çocuğuna merhamet ve şefkatle davranan hiçbir kimse görmedim.” Buyurmuştur.

- Ailesini üzmemiş ve kırmamıştır.

- Daima güler yüzlü ve hoşgörülü olmuştur. "Kardeşini güler yüzle karşılaman da bir iyiliktir.” buyurmuştur.

- Eşlerine ve çocuklarına onları sevdiğini söylerdi.

- Çocuklarını ve torunlarını öper ve onlarla oynardı. Bir gün Hz. Hasan ve Hüseyin’i kucağına almış "Allah’ım! Ben bunları seviyorum. Sen de onları sev.” Diye dua etmiştir.

NOT: Peygamberimiz bir gün torunları ile oynarken onları kucağına aldı ve öptü. Bu durumu gören bir Sahabe ” Ey Allah’ın Resulü! Benim on tane çocuğum var ama bugüne kadar hiçbirini öpmedim.” dedi. Hz. Peygamber onun bu sözlerini dinledikten sonra şöyle buyurdu: "Merhamet etmeyene merhamet edilmez.”

- Çocukları arasında kız erkek gibi bir ayrım gözetmemiştir.

- Kendi yanında hizmetinde bulunan Enes bin Malik gibi kimselere de de aynı sevgi ve şefkatle yaklaştı.

- Kızı Fatıma ziyaretine geldiğinde ayağa kalkar, ona Hoşgeldin der, öper ve O’nu yerine oturturdu.

- Çocukları ve torunları arasında ayrım yapmamıştır.

- NOT: Bir gün Hz. Muhammed, kızı Fatıma’nın evinde kaldı. Gece uyandığında torunu Hz. Hasan’ın su istediğini duydu. Hemen kalkıp bir bardağa su doldurup getirdi. Bu sırada diğer torunun Hz. Hüseyin’in de su istediğni duydu ancak o ilk önce suyu Hz. Hasan’a verdi. Bunu gören Hz. Fatıma, "Hasan’ı Hüseyin’den çok seviyor gibisiniz babacığım.” deyince Hz. Muhammed, "Hayır, olur mu öyle şey? Önce Hasan su istediği için ona verdim.” buyurdu.

- Çocukları arasında mal verme ve diğer konularda herhangi bir ayrım yapmamıştır.

Çocuklarına bağışta bulunmak isteyen bir adama kaç çocuğu olduğunu sormuş adama her çocuğuna eşit miktarda bulunmasını istemiştir.

- Aile içindeki önemli olaylarda aile bireylerine danışır onların görüşlerini alırdı. İlk vahiy geldikten sonra durumu hemen Hz. Hatice ile paylaşmış ve onun görüşlerini almıştır.

Hudeybiye anlaşmasının maddelerini beğenmeyen bazı Müslümanlar Peygamberimizin ihramdan çıkın emrini dinlememişlerdi. Bu durum Peygamberimiz üzmüş ve eşi Eüüm Selemeye’ye danıştı. Eşi "Ya Resulullah! Sen kalk ve kurbanını kes. Onlar da sana uyacaklar ve kurbanlarını kesecekler.” Demiştir.

Kızlarını evlendirirken onlarla istişare etmiştir.

- Ev işlerinde eşlerine yardım ederdi. Pazara gider evin ihtiyaçlarını karşılardı. Hz. Aişe "O, sizden herhangi birinin yaptığı gibi evinde işlere yardım ederdi.” Buyurmuştur.

- Ev temizliğinde ve hayvanların bakımında ailesine yardım ederdi.

- Aile bireyleri ile zaman zaman şakalaşır onları neşelendirirdi.

- Önemli işlerle Ashabı ile istişarede bulunurdu. Ebu Hüreyre "Arkadaşlarına Resulullahtan daha çok danışan hiçbir kimse görmedim.” Buyrmuştur.

Etiketler : Ümmü Seleme

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,273