160x600
160x600

1. Hz. Muhammed'in Evliliği ve Çocukları

  • 0

- Hz. Muhammed 20 Nisan 571 tarihinde Arabistan’ın Mekke şehrinde dünyaya gelmiştir. Hicri Rebiu’l-Evvel ayının 12. Gecesi idi.

- Annesinin ismi Amine’dir. Peygamberimiz altı yaşında iken vefat etmiştir.

- Babasının ismi Abdullah’tır. Peygamberimiz doğmadan önce vefat etmiştir.

- Dedesinin ismi Abdülmuttalip’tir. O, sekiz yaşında iken vefat etmiştir.

- Sütannesinin ismi ise Halime’dir. Peygamberimiz 4 yaşına kadar onun yanında kalmıştır.

- Peygamberimiz dedesi vefat ettikten sonra ise evleninceye kadar amcası Ebu Talib’in yanında kalmıştır.

Hz. Hatice İle Evliliği

- Hz. Muhammed, küçük yaşlardan itibaren amcası Ebu Talip ile birlikte ticari seferlere katılmaya başlamıştır. Bu şekilde Şam ve yemene gitmiş, birçok yeri gezmiştir. Oradaki insanlarla iletişime geçmiş ve ticaret yapmıştır.

- Gerek toplumsal hayattaki rolü gerekse ticari hayattaki güvenilirliği dolayı ile Araplar, Peygamberimize güvenilir ve dürüst anlamına gelen "el-Emin” lakabını vermişlerdir.

- 24 yaşına geldiğinde ise çok zengin ve dul bir kadın olan Hz. Hatice, Hz. Muhammed’e kendisinin ticaret kervanının başında bulunmasını teklif etti. Hz. Muhammed bu teklifi kabul etti ve onun kervanlarını yönetti.

- Şama gidecek olan ilk kervanda kendisine yardımcı olması için Hz. Hatice hizmetlisi Meysere’yi Peygamberimizin emrine verdi. Meysere, Şam seferi boyunca Hz. Muhammedin yanından hiç ayrılmadı ve onun ahlaki özelliğine hayran kaldı.

- Seferden döndükleri zaman durumu Hz. Hatice’ye anlattı ve Muhammedin ne kadar güvenilir ve düzgün bir insan olduğunu ifade etti.

- Hz. Hatice’de Meysere’nin bu sözlerinden etkilenerek Hz. Muhammed’e kendisinden on beş yaş küçük olmasına rağmen evlilik teklif etti.

- Amcası Ebu Talip ve diğer aile büyüklerine danışan Hz. Muhammed bu teklifi kabul eti ve 25 yaşında Hz. Hatice ile evlendi.

- NOT: Hz. Hatice Arap toplumunda iffeti ve namusu ile tanına bir kadındı. Bundan dolayı Araplar kendisine "Tahire” lakabını vermişlerdi.

- Bu evlilik Hz. Hatice vefat edinceye kadar yirmi beş yıl sürdü.

- Bu evlilikten altı çocukları dünyaya geldi.

- Bunların dördü kız ikisi ise erkektir.

Kız Çocukları: Zeynep, Rukiyye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma’dır.

Erkek Çocukları ise: Kasım ve Abdullah’tır.

- Hz. Muhammed’in Hz. Fatıma hariç bütün çocukları kendisi hayatta iken vefat etmiştir.

- Hz. Fatıma Hz. Ali ile Hz. Evlenmiştir. Bu evlilikten Hz. Hasan, Hz. Hüseyin, Hz. Zeynep, Ümmü Gülsüm ve Muhsin isimli çocuklar dünyaya gelmiştir.

NOT: Peygamberimiz Hz. Hatice’nin vefatından sonra evlilikler yapmıştır. Mariye isimli eşinden İbrahim dünyaya gelmiştir. Ancak İbrahim’de fazla yaşamadan küçük yaşta vefat etmiştir.

Etiketler : Hz. Hatice

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2494