160x600
160x600

1. Paylaşmak Niçin Önemlidir?

  • 0

İnsan, toplum içinde yaşayan bir varlıktır. Kendi yaşamını sürdürebilmesi için başka varlıklara ihtiyacı vardır.

Kişi, tüm ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamaz. Örneğin bir esnafın oğlunun eğitimi için öğretmene; öğretmenin sağlık sorunlarını tedavi için doktora ihtiyacı vardır. Ekmek ihtiyacını gidermek için fırıncıya ihtiyacı vardır. Bu örnekler uzatılabilir ve çoğaltılabilir.

İnsanın bu toplumda yaşamak için yardımlaşma ve paylaşması gerekir. Toplum hayatının temeli paylaşma esası üzerine kurulmuştur.

Allah Teala Kur’an-ı Kerim de "Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça iyiliğe eremezsiniz. Her ne harcarsanız, Allah onu hakkıyla bilir.” Buyurmuştur.

Sağlıklı bir toplumun temel göstergelerinden birisi yardımlaşma ve paylaşmaya olan ilgidir. Yardımlaşma ve paylaşma maddi konularda olduğu gibi manevi konularda da olabilir.

İnsanlar mutlu günlerini ve üzüntülü günlerini de birbirleri ile paylaşma ihtiyacı hissederler. Kişi başına gelen bir kötü olayı çevresindeki insanlarla paylaşır, onlardan akıl alır ve bir çözüm yoluna gider. Hasta olan bir arkadaşını ziyarete gider veya hiçbir şey yapamıyorsa gülümser. Çünkü Peygamberimiz gülümsemenin de bir sadaka olduğunu ifade etmiştir.

Paylaşmak ve yardımlaşmak için kişinin illa zengin olması gerekmez. Bir ekmeği dahi bölüşmek ikili ilişkilerin gelişmesi açısından çok önemlidir. Bir yetimin başını okşamak, karnını doyurmak, zorda kalmış birine yardım etmek erdemli bir davranış olarak kabul edilir. Yardımlaşmak ve paylaşmak dinimizde en önemli erdemli davranışlardan birisi olarak sayılır.

Ülkemizde de insanlar afet ve deprem anlarında birbirleri ile yardımlaşma ve paylaşma örneğini en güzel şekilde göstermişlerdir. Gerek 17 Ağustos 1999 depreminde gerekse diğer zamanlarda zor durumda olan kişilere evlerini açmışlar ve birbirlerine yardım etmişlerdir.

Ülkemizin düşman işgalinde olduğu yıllarda milletimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve dayanışma ile zor günleri atlatmış ve bugün üzerinde yaşadığımız toprakları bizlere hediye etmişlerdir.

Ülkemizin spor alanında gösterdiği başarılar veya yurt dışında kazanılan zaferler de sevinçlerimizin paylaşıldığı ülke olarak mutlu olduğumuz anlar içinde sayabiliriz.

Ramazan ve Kurban bayramları da paylaşma duygusunun en üst düzeye çıktığı anlardır. Akşamları kurulan iftar çadırları, hazırlanan erzak paketleri, fitre ve zekat ile ramazan ayı önemli bir yere sahiptir. Bayramlarda akraba ve komşuların ziyaret edilmesi de önemli bir yere sahiptir.

Paylaşma ile ilgili Ayet-i Kerime’ler

"İyilik mala olan sevgilerine rağmen onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, ihtiyacından dolayı isteyene verenlerin tutum ve davranışlarıdır.” Bakara suresi, 177. Ayet

"Onların yaptıkları hiçbir iyilik, karşılıksız bırakılmayacaktır. Allah, sorumluluk sahiplerini çok iyi bilir.” Âl-i İmrân suresi, 115. Ayet

Hadis-i Şerifler

"Müminler, birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve bir diğerini korumakta bir vücut gibidir. Vücudun herhangi bir organı rahatsız olunca diğer organları da bu yüzden rahatsız olur.”

Etiketler : Paylaşmak

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,0345