160x600
160x600

1. Peygamber ve Peygamberlere İman

  • 85

- Allah Teâla emir ve yasaklarını insanlara iletmek için insanlar arasında elçiler seçmiştir. Bunlara Peygamber, Nebi veya Resul denir.

- Peygamber farsça kökenli bir kelime olup haber getiren, haberci ve elçi demektir. Nebi ve Resul ise Arapça kökenlidir. Elçi anlamına gelmektedir.

- Resul, kendisine kitap verilen Peygamberlere denir. Nebi ise, kendisinden önceki kitabın hükümlerini uygulamakla görevli olan kimselere denir.

- Dini anlamda ise Peygamber, Allah Teala tarafından insanları doğru ve iyiliğe yönlendirmek için görevlendirilen insanlara denir.

NOT: İslam’da Peygamberlik, risalet ve nübüvvet kavramları ile ifade edilir.

- Vahiy ise Allah’ın Peygamberlerine ilettiği emir ve yasaklara denir. Kelime anlamı fısıldamak, gizli konuşmak demektir. Vahiy sadece Peygamberlere gelir.

- Allah Teala insanı diğer varlıklardan farklı yaratmıştır. Ona akıl ve irade vermiş, onlara Peygamberler göndererek doğru yolu bulmalarını istemiştir. Peygamberlerde Allahtan aldıklaerı bu vahyi inşalara eksiksiz bir şekilde iletmişler ve onları uyarmışlardır.

- İnsanları doğru ve güzel işler yapmaya yönlendirmişler, hak ve adaletli olmaya çağırmışlardır.

- Allah her ümmete, topluma bir Peygamber gönderdiğiniz bizlere bildirmektedir.

"Her ümmetin (toplumun) bir peygamberi (resulü) vardır…”Yûnus suresi, 47. Ayet

"Andolsun biz, Allah’a kulluk edin, tağuttan sakının diye her ümmete bir Peygamber gönderdik.” Nahl Suresi, 36. Ayet

- İlk Peygamber Hz. Adem’den son Peygamber olan Hz. Muhammed’e kadar pek çok Peygamber gelip geçmiştir. Hz. Muhammed son Peygamberdir ve O’ndan sonra Peygamber gelmeyecektir. Bu konudaki bilgi kaynağımız ise Kuranı Kerimin Ahzab Suresinin 40. Ayetidir.

"… O (Muhammed), Allah’ın Resulü ve nebilerin sonuncusudur. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.”

Peygamberlerin Özellikleri Nelerdir?

- Allah tarafından seçilirler.

- Çalışılarak elde edilen bir makam değildir.

- Kendilerine vahy edileni önce kendileri uygularlar.

- Aldıkları vahyi insanlara eksiksiz iletirler.

Gönderilen Peygamber Sayısı Kaçtır?

- Gönderilen toplam Peygamber sayısı konusunda Kur’an-ı Kerim’de net bir bilgi geçmemektedir. Ancak Peygamberimiz’den rivayet edilen bazı hadislerde 126.000 veya 226.000 gibi ifadeler geçmektedir.

- Allah’ın her topluma Peygamber gönderdiği gerçeğinden yola çıkarak pek çok Peygamber geldiğini söyleyebiliriz.

"Andolsun, senden önce gönderdiğimiz peygamberlerden sana anlattıklarımız da anlatmadıklarımız da var…”Mü’min suresinin 78. Ayetinde

- Kur’an-ı Kerim’de ismi geçen Peygamber sayısının ise 25 olduğunu görmekteyiz.

3 tane ismi geçen şahsın ise Peygamber mi evliya mı olduğu konusunda net bir bilgi yoktur. Bu kişiler Üzeyr, Lokman ve Zülkarneyn’dir.

- Kuranı Kerimde İsmi Geçen 25 Peygamber şunlardır:

1- Adem 2- İdris 3- Nuh 4- Hud 5- Salih 6- Lut 7- İbrahim 8- İsmail 9- İshak 10- Yakup 11- Yusuf 12- Şuayb 13- Musa 14- Harun 15- Davud 16- Süleyman 17- Eyüp 18- Züfkifl 19- Yunus 20- İlyas 21- Elyesa 22- Zekeriyya 23- Yahya 24- İsa 25- Hz. Muhammed

- Kıssa: Kur’an-ı Kerim’de bazı Peygamberlerin hayat hikâyelerine yer verilmiştir. Allah onların hikâyelerini anlatarak bizlerin onları örnek almasını ve yaşadıkları sıkıntılardan ders çıkarıp ibret almamızı istemiştir.

Etiketler : Peygamber, Peygamberlere İman

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2577