160x600
160x600

1.3. Ahlak

  • 0

Kişinin hem bu dünyada hem d eöbür dünyada mutlu olması, güzel bir hayat yaşaması için yapması gereken güzel davranışlara ahlak diyebiliriz.

İslam, insanların içinde yalşadığı toplumda ahlaklı biretyler olmasını ve çevresindeki insanlarla iyi geçinmelerini ister.

İyiliklerin yaygınlaşmasını kötülüklerin ise azalmasını ister. Bunun için Kur’an-ı Kerimde bu konuda pek çok ahlaki öğütler yer alır.

Güvenilir olmak, doğru sözlü olmak, emanete ihanet etmemek, Anne babaya iyi davranmak, lakap takmamak, cömert olmak, insanların kusurlarını araştırmamak gibi hususlar Kur’an’da yer verilmiş ve övülmüştür.

Yalan, gıybet, iftira, alay etmek, kul hakkı yemek, hırsızlık yapmak, emanete ihanet etmek gibi davranışlar ise kınanmış ve yapılması yasaklanmıştır.

"Muhakkak ki Allah adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder; çirkin işleri, kötülüğü ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt verir.” Nahl suresi, 90. ayet.

"Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez. Yürüyüşünde doğal ol, sesini alçalt…”Lokman suresi, 18,19. Ayetler

"Ey iman Edenler! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin.” Ahzab Suresi, 70. Ayet

"Verdiğiniz sözü yerine getirin. Çünkü verilen söz, sorumluluk gerektirir. Ölçtüğünüz zaman tastamam ölçün ve doğru terazi ile tartın.” İsra Suresi, 35-36. Ayetler

Etiketler : Ahlak

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2359