160x600
160x600

Öğretmenler Günü Konuşması

  • 0

Öğretmenler Günü

Sayın idareci ve mesai arkadaşlarım, sevgili öğrenciler…

İnsan dünyaya gelirken yaratılıştan gelen bazı yeteneklerle doğar. Allah Teala İnsanı eşref-i mahlukat olarak yaratmış, diğer varlıklardan üstün kılarak, ona öğrenebilme ve eşyaya isim verme yeteneğini vermiştir. Ona iradeyi vererek tercih etme, insana kendi olma hakkını sunmuştur. Yani insana kendini gerçekleştirebilme fırsatı vermiştir. Bu da merak etme, araştırma, okuma ile gerçekleşir.

İnsan öğrenebilme yeteneğiyle doğar ve onu başta anne-babası ve çevresi fikrini, dinini, ahlakını şekillendirir. İnsanın yetişmesinde en çok emeği olanların başında öğretmenleri gelir.

Sevgili öğrencilerimiz. Öğretmenleriniz siz değerli gençleri, anne-baba şefkatiyle kucaklar, sizlere bir bahçıvanın çiçeğe olan hassasiyetiyle yaklaşır ve geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için canını dişine takarak fedalarca çalışır. Onun en güzel meyveleri vatanına, milletine, dinine, imanına sahip çıkan, ahlaki değerleri kuşanmış gıptayla bakılan siz değerli gençlersiniz. Onun emeğinin karşılığı maddiyatla ölçülemez, onun fedakârlığının en güzel karşılığı, bugün ektiği fidanların yarın boy verip meyveye durmasıdır.

Gençlik geleceğin tohumudur. Bu tohumun özüne bakarak yarınımızı keşfetmek mümkündür. Ashab devri, islam’ın ilk gençlik devridir. Osmanlılar, asırlarca yaşlanarak kocamış olan bu aşk ve iman ağacına yeniden gençlik aşısı yaptılar. Yavuz Selim sanki Hattab’ın oğlu Ömer’in tekrarlanan gençliğidir. İmanın içselliği ve derinliği nispetinde gençlik değerlidir, verimlidir, takdirlere layıktır. Bir neslin kurtuluşunu ancak eğitimin yükselmesinde aramak lazım. Milletin ruhunu yapan eğitimdir. Eğitimin düşmesi millet ruhunu yerlere serer.

Eğitim hangi yönde yürürse millet ruhu da onun arkasından gider. Ecdat ruhunu yaşatıcı tarih şuurunu besleyen ve canlı tutan eğitim olduğu gibi, onu yıkan ve çürüten yine eğitimdir.

Değerli arkadaşlarım. Öğretmen, ruhlar sanatkârıdır. Öğretmen bilen, öğreten, irşad eden, yol gösteren, terbiye eden özetle emin vasıflara sahip kişi demektir. Öğretmen istikbalin en emin kefili olandır. Öğretmen medeniyet kurucudur. Bizler " Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” anlayışına sahip, beşikten mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insan, öğretmen olduğu bilincini unutmayalım.

O yüzden geleceğimizi kuran siz değerli öğretmen arkadaşlarım ve göz aydınlığımız olan sevgili öğrencilerimiz…Öğretmenlerimize saygı ve sevgimizi, şükranlarımızı dile getirmek için bu günleri fırsat bilmek gerekir. Bizleri bu günlere getiren öğretmenlerimizi hatırlamalı, onlara karşı vefalı olmalıyız. Bu vesile ile ahrete göçen öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, sağ olanlara sağlıklı, hayırlı, uzun ömürler diliyorum. Öğretenin ve öğrenilenin kıymetinin bilindiği bir toplum olmak dileğiyle. Hepinizin öğretmenler günü kutlu olsun.

Rifat TÜRKARSLAN

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

Etiketler : Öğretmenler günü

Sosyal Paylaşım :

468x600

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yandex.Metrica
0,2554