ABD'de Son 22 Yılın En Büyük Faiz Artışı Yapıldı! Enflasyon İle İlgili Ayrıntılar

Kayıt Tarihi : 22 .11.2022
Son Güncelleme : 22.11.2022
(0) Yorum
(333) Görüntüleme
(0) Teşekkür
Alt Kategori : Makaleler Editör : İzzet Eker

ABD'de Son 22 Yılın En Büyük Faiz Artışı Yapıldı! Enflasyon İle İlgili Ayrıntılar

ABD Federal Rezervi, hızla yükselen fiyatlara karşı mücadelesini yoğunlaştırırken, yirmi yılı aşkın bir süredir faiz oranlarındaki en büyük artışı açıkladı.

 

Federal Rezerv, Mart ayındaki hafif bir artışın ardından referans oranını yarım puan artırarak %0,75 ila %1 aralığına çıkardığını söyledi. ABD enflasyonu 40 yılın en yüksek seviyesindeyken, daha fazla büyüme bekleniyor.

 

Bu baskı, dünyanın dört bir yanındaki hanelerin yaşadığı artan maliyetleri frenlemeye yönelik en son girişim olarak ortaya çıkıyor.

 

Hindistan Merkez Bankası Çarşamba günü referans değerde sürpriz bir artış duyururken, Avustralya Merkez Bankası on yıldan uzun bir süre sonra ilk faiz artışını duyurdu. İngiltere Merkez Bankası'nın da Aralık ayından bu yana dördüncü artış olan Perşembe günü faiz oranlarını artırması bekleniyor.

 

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü Washington'da düzenlediği basın toplantısında, "Enflasyon çok yüksek ve neden olduğu zorlukları anlıyoruz."

 

"Onu geri almak için çok hareket ediyoruz."

 

Bankalar faiz oranlarını yükselterek bireylere, işletmelere ve hükümetlere borç vermeyi daha pahalı hale getirir. Mal ve hizmetlere olan talebin soğumasını bekliyorlar, bu da fiyat enflasyonunu düşürmeye yardımcı olacak. Ancak eylemleri, özellikle Ukrayna'daki savaş ve yakın zamanda Çin'de Covid'in kapanması gibi yeni zorluklar ortaya çıktıkça, keskin bir ekonomik yavaşlamayı tetikleme riskini de beraberinde getiriyor. Daha önce Fed'in gümrük komisyonunda görev yapan ekonomist Donald Kohn, "Gitmesi gereken dar bir yol" dedi. "Çok zor bir görev olacak."