Bitcoin Hakkında Genel Bilgiler

Kayıt Tarihi : 22 .11.2022
Son Güncelleme : 22.11.2022
(0) Yorum
(252) Görüntüleme
(0) Teşekkür
Alt Kategori : Makaleler Editör : İzzet Eker

Bitcoin Hakkında Genel Bilgiler

Bitcoin nedir?

Bitcoin, dijital dünya için uygun bir para birimidir. Bu para birimini merkezi olmayan sanal para birimi olarak adlandırabiliriz. 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan para birimi, küresel piyasalarda dolar ve euro'ya alternatif olarak sunuluyor. Bitcoin'in sembolü ฿ kısaltması ise, BTC'dir.

 

Ücretsiz ve teknolojik para - Bitcoin

Bitcoin'in en önemli özelliği, merkez bankası dahil herhangi bir devlet kurumu tarafından yönetilmiyor olmasıdır. Bu nedenle para birimlerinin fiyat hareketleri Bitcoin'i asla etkilemez. Değeri, piyasadaki arz ve talep şartlarına göre belirlenir. Talep arttıkça fiyat da artar ve talep azaldıkça değer de artar. Bitcoin sanal dolaşıma sahip bir para birimi olduğu için kişilerin kimliklerini açıklamadan para göndermelerine olanak tanır. Bu sistem, kimliğinizi tamamen gizli tutarak çevrimiçi alışveriş yapmanıza veya yatırım yapmanıza olanak tanır.

 

Bitcoin nasıl üretilir?

Şu soru "Bitcoin ne anlama geliyor?" sorusundan sonra sorabileceğiniz en önemli sorudur. Çünkü para devletler tarafından dolaştırılır ve Bitcoin'in devletlerle hiçbir ilgisi yoktur. Peki bitcoin nasıl üretilir ve bunu kim yapar? Tabii ki bilgisayarlar. Bitcoin üretimine madencilik denir. Sanal madenciliğin sağladığı 16 karakteri kodlayabilen bilgisayarlar Bitcoin kazanıyor.