Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Kayıt Tarihi : 22 .11.2022
Son Güncelleme : 22.11.2022
(0) Yorum
(2524) Görüntüleme
(0) Teşekkür
Alt Kategori : Makaleler Editör : İzzet Eker

Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

 

Karadeniz Türkiye’nin doğayla harmanlanmış ve eşsiz güzelliklere sahip bir bölgesidir. Karadeniz’in çok sevilen ve çok güzel birçok ili bulunmaktadır. Denize yakınlığından ve dağların kıyıya paralel uzanmasından kaynaklı sürekli yağış alabilen bir bölgedir. Bu yüzden yeşil alanları ve ormanları oldukça fazladır. Bu yüzden insanlar bu doğal güzellikleri görmek için sıkça Karadeniz turları yapmaktadır.

 

Yaylaları, dağları, gölleri ile birçok insanı etkilemektedir. Batı, orta ve doğu olarak bölünmüş olan Karadeniz bölgesi her bölgesinde müthiş güzellikler sunmaktadır. Ayrıyeten bulunduğu bölge bakımından uzunca süre Rumlara ev sahipliği yaptığı için tarihi yapıları da mevcuttur.

 

Derin ve dalgalı bir denizi olan Karadeniz’in kısıtlı plajları olsa da bu konuda da oldukça yerli ve yabancı turist çekmektedir. Genellikle kamp gibi aktivitelerin yoğun olduğu bir bölgedir. Ulaşım konusunda otobüs, uçak imkânı vardır. Bazı illeri engebeli olduğu için otobüs yolculuğu ziyaretçileri yıpratmaktadır.


Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

 

Hz. Pir Şeyh Şaban-i Veli Külliyesi: Kastamonu da bulunan bir türbedir. Ziyaret edenlerin genellikle manevi olarak rahatladıklarını söyledikleri bu yapı sadece tarihi değil felsefi olarak da ziyaretçilere bilgi şöleni yaşatmaktadır. Giriş ücretsizdir. Kastamonu’ya yolunuz düştüğünde ziyaret etmeden dönmemelisiniz.

 

Uzungöl: Herkesin genellikle duyduğu bildiği bir mekân haline gelmiştir. Bilmeyenler için bu mekân Trabzon Çaykara ilçesinde bulunmaktadır. Uzungöl aynı zamanda bir kasaba ismidir. Ortasında muhteşem bir görüntü elde ettiren göle sahiptir. Adını ise bu gölden almıştır. Etrafı şirin, ahşap otel, konaklama tesisleriyle çevrilidir. Ormanı etkileyici bir güzelliktedir. Hediyelik eşya alınacak, Karadeniz yemekleri yenilecek birçok mekâna sahiptir. Yabancı turistlerin daha çok geldiği ve ziyaret ettiği bilinmektedir. Kendi arabanızla da gidebileceğiniz Uzungöl’e aynı zamanda servislerde saat başı kalkmaktadır. Şehrin gürültüsünden kaçıp biraz kafa dinlemek için en ideal tatil mekânlarından biridir. Trabzon’a gezmek için geldiğinizde bu doğal güzelliği görmeden gitmemelisiniz.

 

Safranbolu: Karadeniz’in bir diğer ili olan Karabük’ün ilçesi olan Safranbolu tarihi bir ilçedir. Hem tarihi yapısıyla, hem mimari yapısıyla hem de doğal güzellikleriyle sizlere müthiş bir gezi yaşatacaktır. Birçok turistin akın ettiği bu ilçe kültür mirası olarak da korunmaktadır. Eski konakların olduğu ve o konakların otel olarak kullanıldığı bir yerdir. Hediyelik eşya olarak birçok hediye alabileceğiniz seçeneklerle doludur. Safranbolu lokumu, kahvesi, el işi takıları, bakırları bulunmaktadır. Safranbolu’nun sokaklarında yürürken huzur bulacağınız aşikârdır. Birçok yemek tercihi yapacağınız restoranlar bulunmaktadır. Hepsi birbirinden leziz olan bu yemeklerin tadı damaklarınızda kalacaktır. Türk kültürünü yansıtan yemeklerle karşılaşacaksınızdır. Sıcakkanlı ve sevecen insanlarının sayesinde tekrardan gelmek isteyeceğiniz bir mekândır. Şehrin girişinden bitişine kadar doğal yapısıyla tarih kokusu sizleri çok etkileyecektir. Karabük’e geldiğinizde Safranbolu’ya gitmeden tatilinizi sonlandırmamalısınız. Kesinlikle görmeniz gereken bir yapıya sahiptir.

 

Ayder Yaylası: Rize’nin Ardeşen ilçesinde bulunan turistik bir yayladır. Birçok konaklama imkânı bulunan yayla, sık sık ziyaret edilen ve ulaşım konusunda hiçbir sorun yaşanmayan bir doğal güzelliklerden biridir. Doğayla iç içe olacağınız şelale sesleriyle uyanacağınız bir tatil imkânı sunacaktır. Maddi olarak her maddiyata sahip insanlar için imkânlar mevcuttur. Karadeniz’e has yemeklerin yapıldığı mekânlarla doludur. Kuş sesleri, inek çanlarının sesleri sizleri şehrin gürültüsünden alıkoyacak bir tatil imkânı sunacaktır. Yaz, kış fark etmeden her mevsim seyahat edilecek bir yerdir.

 

Boztepe: Ordu’nun muhteşem manzarasını izleyebileceğiniz bir yükseklikte olan yerdir. Teleferik imkânı sunduğundan dolayı Karadeniz’in incisi diye adlandırılan Ordu’yu izleyebilirsiniz. Arabanızla çıkabileceğiniz bu Boztepe’den teleferiğe binerek Ordu’nun manzarasına kendinizi bırakabilirsiniz.

 

Sümela Manastırı: Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan bu yapı yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan bir manastırdır. Yorucu bir yolu olsa da yürüyüş severler için muhteşem bir doğa manzarası sunmaktadır. Trabzon’a gelip de uğramadan giden kişi sayısı çok azdır. Tatilinizi tarihi ve doğal bir yapıyla şenlendirmek istiyorsanız Sümela Manastırı’nı ziyaret etmelisiniz.

 

Bandırma Vapuru Müzesi: Samsun’a yolunuz düştüğünüzde görmeniz gereken bir müze olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. 19 Mayıs’ın önem arz ettiği ülkemizde Samsun’a olan ziyaretimize eşlik eden bir gezi olması gerekmektedir. Müzenin her yanı tarih kokmaktadır. Manzara olarak da birçok doğal güzellikler sunmaktadır. Samsun Karadeniz Bölgemizin en değerli kentlerinden biridir. Tarihi ve doğal olarak birçok farkındalık katacak bir gezi imkânı sunmaktadır.

 

Abant Gölü: Bolu’da bulunan ulusal bir parkımızdır. Birçok güzelliği barındıran bu göl yürüyüş yolları, muhteşem yapıdaki dağ evleri, temiz ve manzara bakımından üst seviyede olan oteller ile tatilinizin güzel geçmesini sağlayacaktır. Şehirden uzaklaşıp huzurlu bir ortama ihtiyacı olanlar için muhteşem bir tatil sunacağı aşikârdır. Giriş ücreti olarak 21 lira civarında para ödenmektedir. Her mevsim gidilme imkânı olan bu mekân Kışın daha çok tercih edilmektedir. Büyükşehirlere yakın olmasından dolayı genellikle kaçamak yapıldığında gidilen adrestir. Kamp ve karavan imkânı sunan Abant Gölü görmeye değer yerlerden biridir.

 

Atatürk Köşkü: Trabzon’da bulunan bu yapı liderimiz olan Atatürk’ün Trabzon’a geldiğinde yaşadığı evdir. Ona ait birçok eşyanın bulunduğu bu mekân oldukça güzel mimarisiyle ilgi çekmektedir. 1934-1937 yılları arasında burada konaklamıştır. Buraya giderken yol boyunca da güzel manzaralara tanık olacaksınız. Trabzon’un doğal yapısıyla birleşmiş bu yapı yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaktadır. Görmeye değer bu mekânı görmeden tatilinizi bitirmemelisiniz.

 

Sinop Prison: Bu tarihi hapishane adından da anlaşılacağı üzere Sinop ilimizde bulunmaktadır. Birçok ünlü kişilerin bu hapishanede tutsak olduğu bilinmektedir. Hapishane anılarına dair birçok yapının bulunması buraya olan ziyaretleri arttırmaktadır. Sinop Karadeniz’in küçük ama şirin olan illerinden biridir. En çok doğasının güzelliğinden sonra bu hapishane ile tanınmaktadır. Sinop’a yolu düşen ziyaretçilerin bu yapıyı da görmeden gitmemesi gerekir. Hayretler içinde gezeceğiniz birçok yeri bulunmaktadır. Adeta bir müze gibidir. Müze olarak işlev görmektedir. Mahkûmların duvarlara yazdıkları yazılar, duvarda asılı sazlar ve yataklarında bulunan eşyalar bulunmaktadır. İlgi çeken bu mekân Sinop için değerli bir yapıdır. Buraya geldiğinizde konaklamak için çok güzel otellerde de kalabilirsiniz. Sessiz sakin bir şehir olan Sinop’ta müze dışında yapılacak birçok aktivite de mevcuttur.

 

Karadeniz sizlere muhteşem manzaraların eşliğinde tarihi birçok mekân tanıma imkânı sunacaktır. Yaz tatili için çok tercih edilmese de birçok ilinde yaz için tatil de yapılmaktadır. Fakat yayla, doğal yaşam da yürüyüş, dağ evi, kamp ve karavan gibi aktiviteleri sunacak imkânlara sahiptir.

 

Genellikle bu imkânlar için tercih edilen bir bölgedir. Karadeniz’e yolunuz düşerse en batıdaki ilinden en doğudaki iline kadar muhteşem yapı ve manzaralara tanık olabilirsiniz. Bizlere göre mutlaka görülmesi gereken 10 yer ise sıraladığımız gibidir. 10 yerle sınırlı kalmayan bir tatiliniz olması dileğiyle. İyi tatiller.

 

Yorumlarınız (0)

  • Henüz yorum yapılmamış.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

Whatsapp İletişim Hattı