Türkiye’nin En Turistik 10 Şehri

Kayıt Tarihi : 22 .11.2022
Son Güncelleme : 22.11.2022
(0) Yorum
(1121) Görüntüleme
(1) Teşekkür
Alt Kategori : Makaleler Editör : İzzet Eker

Türkiye’nin En Turistik 10 Şehri

Türkiye’nin En Turistik 10 Şehri

 

Türkiye, Ortadoğu’da yer alan ve çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmasıyla birlikte, eşsiz iklimi sayesinde turistler tarafından her zaman en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almıştır.

 

Türkiye’nin Turistik Şehirleri

 

Nevşehir/ Kapadokya: Kapadokya, Nevşehir’in en önemli doğal yapılarındandır. İnsanlar artık zamanla Nevşehir’e direk Kapadokya demeye başlamışlardır. Kapadokya, yabancı ve yerli turist çekmektedir. Nevşehir/Kapadokya İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kapadokya’da balon faaliyeti gerçekleştirilir. Yerli ya da yabancı turistler balona binerek enfes manzaranın tadını çıkarır. Nevşehir’e giden turistler, Derinkuyu Yer Altı şehrini ziyaret edebilmektedir. Şehrin 80 metre derinliğinde olduğu bilinmektedir. Ziyaret eden turistler 50 metreye kadar görebilmektedir. Derinkuyu Yer Altı şehrinin 12-13 kat olduğu bilinmektedir. Nevşehir’e gidip görebileceğiniz bir başka turistik mekan ise Göreme Açık Hava Müzesidir. M.S. 4 – M.S 13 yüzyıllarında insanların yaşadığı bilinmektedir. Göreme Açık Hava Müzesi’nde yemekhaneler, kiliseler, oturmaya yerleri gibi kısımlar bulunmaktadır.


Türkiye’nin En Turistik 10 Şehri

 

Bodrum/ Muğla: Muğla Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’nin kesişimin de bulunmaktadır. Muğla yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turist çekmektedir. Köyceğiz, Kelebekler vadisi, Ölüdeniz turistlerin gelme açısından seçtiği önemli yerlerdir. Bodrum Yalıkavak Halk plajı, rüzgar sörfü ve yelken aktiviteleri için oldukça uygundur. 200 metre uzunluğu bulunan ve 5 metre genişliğe sahip olan Yalıkavak Halk plajın çevresine otel ve kafeler bulunmaktadır. Deniz oldukça temiz ve en sıcak günlerde dahi serin olmaktadır.

 

Bodrum’da gidilebilecek bir diğer plaj ise Bitez plajıdır. Bitez plajı yaz aylarında oldukça yoğun bir plajdır. Bitez plajının denizi oldukça sakin, dalgasız ve temizdir.

 

Çanakkale: Çanakkale tarihi olayları ile tanına Türkiye için oldukça önemli, gezilmesi ve görülmesi gereken bir şehirdir. Truva Antik Kent, Çanakkale’ye gidilip görülmesi gereken önemli bir yerdir. Truva Antik Kenti’nin 9 kattan oluştuğu bilinmektedir. Truva Antik Kentinde günümüzde sadece gezilebilecek kale kısmı bulunmaktadır. Truva Antik Kentinde hazine olduğunu düşünülmesi sonucunda savaşın olduğunu söylenen kat patlatılmıştır. Bunu sonucunda Truva Savaşı’nın yaşandığı ispat edilememiştir. Çanakkale’de gezilip görülmesi gereken bir diğer yer ise Çanakkale Şehitlik Anıtı’dır. Çanakkale Şehitlik Anıtı 1960 yılından itibaren ziyaret edilebilmektedir. Bu toprakları koruyan insanları görmek açısından oldukça önemli bir yerdir. Çanakkale’de görülmesi gereken bir diğer yer ise Bozcaada’dır. Bozcaada’nın eski adı Tenedos olarak bilinmektedir. Bozcaada kafa dinlemek ve sakin bir tatil geçirmek için tercih edilen yerlerden biridir. Çanakkale’de gidip görebileceğiniz bir başka ada ise Gökçeada’dır. Gökçeada, şehrin sesinden uzakta, doğa ile baş başa kalmak isteyen insanlar için tercih edilen yerlerden biridir. Gökçeada’da gezilecek birçok yer Rum köyleridir.

 

Bursa: Bursa Osmanlı’ya başkentlik yapmış şehirlerden biridir. Trilye, Gölyazı gibi yerleri yerli ve yabancı turist çekmesi açısından oldukça önemlidir. Bursa’ya giden turistler birçok cami görebilmektedir. Ulu Camii görülmesi gereken Camiiler’ den biridir. Ulu Cami, 1400 yılında yapılmıştır. Ulu Cami, Yıldırım Bayezid tarafından yapılmıştır. Yeşil Cami, Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Türbenin yapılmasından 40 gün sonra Çelebi Mehmet hayata gözlerini yummuştur. Bursa’da bir diğer görülmesi gereken yer ise Uludağ’dır. Uludağ, Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olarak bilinmektedir. Her sene kış aylarında yerli ve yabancı birçok turist Uludağ’a giderek tatil yapmaktadır. Bursa’ya gittikten sonra İskender yemeden dönülmemesi önerilmektedir.

 

İzmir: Efes Antik Kenti gibi doğal güzelliklerin olduğu, insanın sıcakkanlı olması ve enfes güzellikleri ile İzmir turist çekmeyi başarmıştır. İzmir’in doğal güzellikleri, birçok tarihi olaylara ev sahipliliği yapmış olması, birçok farklı medeniyetin yaşamış olması, İzmir’in sokakları gibi İzmir’in görülmesi için birçok sebep sunmaktadır. İzmir’de görülmesi gereken ilk yerlerden biri Kordon’dur. İzmir Kordon’da Osmanlı’dan kalma belediye binası, Osmanlı eseri olan Saat Kulesi, Yalı Cami gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır. İzmir’de gidilmesi gereken bir diğer yer ise Alaçatı’da bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’dir. Kıbrıs Şehitleri Caddesi, aktif gece hayatının olması, birçok kafenin olması, barların olması sebebiyle birçok turist çekebilmiştir.

 

Antalya: Antalya, Türkiye’de yaz turizminin yaygın olduğu yerlerden biridir. Antalya’ya yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turist gelmektedir. Manavgat Şelalesi ve Düden Şelalesi, Antalya’da görülmesi gereken doğal güzelliklerden sadece iki tanesidir. En büyük teleferik ve en büyük hayvanat bahçesi Antalya’da bulunmaktadır.

 

Gaziantep: Gaziantep lezzetli yemekleri ve kültür özellikleri ile dikkat çekmektedir. Anadolu evlerinin bulunması ile birçok turist çekmeyi başarmıştır. Tarihi, kültürel yapısı ve mutfağı ile insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

 

İstanbul: İstanbul sadece Türkiye’de değil Dünya’da bilinen ve sevilen şehirdir. İstanbul birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve bu medeniyetlerden kalan birçok tarihi eseri bulunan bir şehirdir. İstanbul’un sokakları denince akla ilk Taksim gelmektedir. Taksim İstiklal Caddesi, Galatasaray Lisesi, kiliseleri, pasajları ile önem kazanmıştır. İstanbul’da görülmesi gereken bir diğer yer ise Sultanahmet’tir. Sultanahmet, Osmanlı’nın İstanbul’u fetih etmesinden sonra yapılmıştır.

 

Denizli: Ege Bölgesinde bulunan Denizli, Pamukkale Travertenleri ile birçok turist çekmeyi başarmıştır. Pamukkale, insan sağlığına iyi gelen suları ile insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

 

Edirne: Edirne, Osmanlı Devleti dönemi başkentlik yapmıştır. Edirne mimarisi ile birçok turistin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Edirne’de Uzun Köprü, Meriç Köprüsü, Selimiye Cami, Gökçetepe gibi yerleri bulunmaktadır.

 

Yorumlarınız (0)

  • Henüz yorum yapılmamış.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

Whatsapp İletişim Hattı