10 Kasım Öğretmen Konuşması ( Günün Anlam Ve Önemi)

Kayıt Tarihi : 30.10.2019
Ekleyen : İzzet Eker
(1) Yorum
(1326) Görüntüleme
(127) Teşekkür

Sayın müdürüm , Değerli öğretmen arkadaşlarım ve Sevgili öğrenciler

Kurtuluş savaşımızın önderi, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, tarihe adını yazmış eşsiz devlet önderlerinden Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 76. yılında tazim ve rahmetle anıyoruz.

Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler. Mustafa Kemal Atatürk de bu saygın şahsiyetlerden biridir.

10 Kasımlar, artık O’nun aramızdan ayrılışını anma ve matem günü olmaktan çıkarak, bize bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesine ve yeni nesillere daha iyi anlatılmasına vesile olmaktadır. 10 Kasımların Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür.

O’nu doğru anlamak Osmanlı’nın küllerinden yeni bir çağdaş devletin kurulmuş olduğunu bilmektir. O’nu doğru anlamak bu vatanın dili, dini ve ırkı ne olursa olsun bütün fertlerinin omuz omuza bu kuruluşa destek verdiğini görmektir. O’nu doğru anlamak O’nun ilkelerinin ve devrimlerinin vatanın bütünlüğüne ve milletin huzuruna zarar değil destek verdiğini iyi analiz etmektir.

Medeniyet yolunda ilerlediğimiz 21. yy’da ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan yeni nesiller yetiştirmek ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

Sözlerime son verirken Cumhuriyetimizin kurucusu  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve şükran duyguları içerisinde anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.


Yorumlarınız (1)

  • Ahmet Koç
    Ahmet Koç

    Üye - 08.11.2022 18:23

    teşekkürler

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

Whatsapp İletişim Hattı