4.Sınıf
Hz. Muhammed'i Tanıyalım

Sizin için uygun 7 içerik bulduk (Filtre bölümünden istediğiniz kriterlere göre kayıt arayabilirsiniz.)

Görünüm

Hz. Muhammed’in (as) Doğduğu Çevre

1885 Görüntüleme 20.09.2022 (24 İçerik)
4.4.1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu çevrenin genel özelliklerini açıklar. - Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu çevrenin sosyal ve dinî özelliklerine yer verilir.

Hz. Muhammed’in (as) Ailesi

903 Görüntüleme 20.09.2022 (17 İçerik)
4.4.2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) aile büyüklerini tanır.

Hz. Muhammed’in (as) Doğumu

665 Görüntüleme 20.09.2022 (4 İçerik)
. 4.3. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğumu, çocukluk ve gençlik yıllarını özetler. - Hz. Muhammed’in (s.a.v.) peygamberlik öncesi hayatında; sütanneye verilmesi, seyahatleri, hilfü’l-fudûla katılması, Kâbe hakemliği, ticari hayatı ve evliliği konularına kısaca yer verilir. - Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışlarına örnekler verilir.

Hz. Muhammed'in Çocukluk ve Gençlik Yılları

744 Görüntüleme 20.09.2022 (13 İçerik)
4.4.4. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarındaki davranışlarını kendi hayatı ile ilişkilendirir. - Hz. Muhammed’in (s.a.v.) cahiliye âdetlerinden uzak durması vurgulanır. - Hz. Muhammed’in (s.a.v.) amcası, dedesi ve diğer aile büyükleriyle olan ilişkileri ve amcasının evinde gördüğü yakın ilgiyle ilgili somut örnekler verilir.

Hz. Muhammed’in (as) Mekke ve Medine Yılları

815 Görüntüleme 20.09.2022 (21 İçerik)
4.4.5. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine yıllarını özetler. - Mekke yıllarında; ilk vahyin gelmesi, davet süreci, Habeşistan hicretleri, İsra Miraç olayı, Taif yolculuğu ve Medine’ye hicret konuları kısaca verilir. - Medine yıllarında; Medine’de İslam toplumunun oluşması için yaptığı çalışmalara, Hudeybiye, Mekke’nin fethi, Veda Haccı ve Hutbesi, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) vefatı konuları kısaca ele alınır.

Bir Dua Tanıyorum: Salli ve Barik Duaları ve Anlamları

581 Görüntüleme 20.09.2022 (9 İçerik)
4.4.6. Salli ve Barik dualarını okur, anlamını söyler. - Salli ve Barik duaları ile ilgili kısa açıklamalara ve duanın nerelerde okunduğuna ilişkin bilgilere öğrenci seviyesine göre yer verilir. - Hz. Peygamber’in ailesine “Ehl-i Beyt” denildiğine de değinilir.

Ünite Değerlendirme

379 Görüntüleme 20.09.2022 (16 İçerik)
Bu ünitede sırasıyla; “Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğduğu Çevre”, “Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Ailesi”, “Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğumu, Çocukluk ve Gençlik Yılları”, “Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine Yılları”, “Bir Dua Tanıyorum: Salli ve Barik Duaları ve Anlamları” konularına yer verilir. Ünite genelinde konular, günlük hayattan ve öğrencilerin somut deneyimlerinden örneklerle işlenir. Ayrıca ayet ve hadisler başta olmak üzere, Hz. Muhammed (s.a.v.) ile ilgili öğrenci seviyesine uygun edebî metinlerden yararlanılır.
Whatsapp İletişim Hattı