6.Sınıf
Hz. Muhammed'in Hayatı

Sizin için uygun 5 içerik bulduk (Filtre bölümünden istediğiniz kriterlere göre kayıt arayabilirsiniz.)

Görünüm

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Mekke Dönemi

10827 Görüntüleme 03.10.2022 (46 İçerik)
6.4.1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) davetinin Mekke Dönemini değerlendirir. - Hira günlerine, - İlk nazil olan ayetlerin içeriğine, - İlk Müslümanlar ve özelliklerine, - Hz. Muhammed’in (s.a.v.) davete, yakın çevresinden başlama sebeplerine, - Davetin yaygınlaşma aşamasında İslam davetine karşı oluşan olumlu olumsuz tepkilere, - Habeşistan hicretlerine, boykot yıllarına, Hz. Ömer (r.a.) ve Hz. Hamza’nın (r.a.) Müslüman olmalarına, Hz. Hatice (r.a.) ve Ebu Talib’in vefatlarına, İsra Miraç olayına ve Taif yolculuğuna kısaca yer verilir.

Hicret

3504 Görüntüleme 20.09.2022 (11 İçerik)
6.4.2. Medine’ye hicretin sebep ve sonuçlarını irdeler. - Medine’den gelen heyetlerle yapılan görüşmelere, - Hz. Ali (r.a.) ve Hz. Ebu Bekir’in (r.a.) Hicret’teki rolüne yer verilir.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Medine Dönemi

4939 Görüntüleme 20.09.2022 (32 İçerik)
6.4.3. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) davetinin Medine Dönemini değerlendirir. - Mescid-i Nebi’nin toplumsal işlevine, - Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sosyal barış sağlama ve eğitim öğretim konusundaki faaliyetlerine, - Müşriklerle ilişkiler kapsamında Bedir, Uhud ve Hendek gazvelerine, Hudeybiye antlaşmasına ve Mekke’nin fethine, - Diğer din mensupları ile ilişkiler konusunda Medine’deki Yahudilere, Necran Hıristiyanlarına, İslam’a davet mektuplarına ve bazı bölgelere gönderilen elçilere, - Veda Haccı ve Veda Hutbesine, bu kapsamda Hz. Peygamber’in ümmetine bıraktığı “iki emanet”e (farklı rivayetleriyle birlikte), - Hz. Muhammed’in (s.a.v.) vefatına, vefatın sahabe üzerinde bıraktığı tesire yer verilir.

Bir Sure Tanıyorum: Nasr Suresi ve Anlamı

1448 Görüntüleme 20.09.2022 (10 İçerik)
6.4.4. Nasr suresini okur, anlamını söyler. - Nasr suresi ile ilgili kısa açıklamalara yer verilir; surede verilen mesajlar belirlenir.

Ünite Genel Değerlendirme

3146 Görüntüleme 20.09.2022 (11 İçerik)
Bu ünitede sırasıyla; “Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Mekke Dönemi”, “Hicret”, “Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Medine Dönemi”, “Bir Sure Tanıyorum: Nasr Suresi ve Anlamı” konularına yer verilir. Ünite süresince öğrencilerin çevresindeki gözlemlerinden yararlanılır, Hz. Muhammed (s.a.v.) ile ilgili öğrenci düzeyine uygun vecize, deyiş, nefes, şiir ve beyit gibi edebî metinlerden yararlanılır.
Whatsapp İletişim Hattı