Hz. Adem'in Cennetten Çıkarılışı Nasıl Olmuştur?

Kayıt Tarihi : 13 .12.2021
Son Güncelleme : 30.08.2022
(0) Yorum
(373) Görüntüleme
(0) Teşekkür
Editör : İzzet EKER

Hz. Adem'in Cennetten Çıkarılışı Nasıl Olmuştur?

Allah (c.c.), Hz. Âdem’i (a.s.) cennetine yerleştirdi, ona eş yarattı ve onları şeytana karşı uyardı. Hz. Âdem (a.s.) ile eşini imtihana tabi tuttu ve onlara şöyle dedi:

“Dedik ki: ‘Ey Âdem! Sen ve eşin cennete yerleşin. Orada dilediğiniz gibi bol bol yiyin, ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz.” Bakara suresi, 35. ayet.

Hz. Âdem (a.s.) ve eşi orada kalırken İblis onlara şöyle diyerek vesvese verdi:

 “…Rabbiniz size bu ağacı ancak, melek olmayasınız, ya da (cennette) ebedî kalacaklardan olmayasınız diye yasakladı. Şüphesiz ben size öğüt verenlerdenim.” A’râf suresi, 20-21. ayetler.

İblis onları kandırdı ve Hz. Âdem (a.s.) ile eşi yasaklı ağaçtan yediler. Böylece onlar Allah’ın (c.c.) emrine karşı gelmiş ve yollarını şaşırmış oldular. Yüce Allah onlara şöyle dedi:

“… Ben size bu ağacı yasaklamadım mı? Şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi? ...” A’râf suresi, 22. ayet.

Hz. Âdem (a.s.) ve eşi yaptıklarından hemen pişman oldular ve Allah’a (c.c.) şöyle dediler:

"Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.” A’râf suresi, 23. ayet.

Yüce Allah onların tövbesini kabul etti ve onlara doğru yolu gösterdi. Yeryüzünde belli bir zamana kadar yerleşme ve yararlanma imkânı tanıdı. Allah (c.c.) onlara şöyle dedi:

“Dedik ki: ‘Hepiniz cennetten inin! Tarafımdan size bir yol gösterici (peygamber) gelir de kim ona uyarsa, onlar için herhangi bir korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir.’ İnkâr edenler ve ayetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte bunlar cehennemliktir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.” Bakara suresi, 38-39. ayetler.

Yorumlarınız (0)

  • Henüz yorum yapılmamış.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

Whatsapp İletişim Hattı